Scientific committee

Scientific committee

Local organizing committee at UPV

  • Víctor Tomás ANDRÉS RUIZ
  • Ricardo BELDA GONZÁLEZ
  • Javier CARBALLEIRA MORADO
  • Fanny COLLADO LÓPEZ
  • Borja FERRÁNDIZ CATALÁ
  • Xavier GARCÍA ANDRÉS
  • Jaime GIL ROMERO
  • Juan GINER NAVARRO
  • Jorge GÓMEZ BOSCH
  • Marina GONZÁLEZ BARDÓN
  • Santiago GREGORI VERDÚ
  • María Amparo GUERRERO ALONSO
  • Jorge GUTIÉRREZ GIL
  • Raquel MEGÍAS DÍAZ
  • David MUÑOZ PELLICER
  • Héctor NAVARRO GARCÍA
  • Ana María PEDROSA SÁNCHEZ
  • Águeda SONSECA OLALLA

National scientific committee

  • José ALBELDA VITORIA (UPV)
  • Icíar ALFARO (University of Zaragoza)
  • Andrés ARRARÁS (Public University of Navarra)
  • Marino ARROYO (UPC)
  • Joan BAIGES (UPC)
  • Miguel CERVERA (UPC)
  • Tomás CHACÓN REBOLLO (University of Sevilla)
  • Ramón CODINA (UPC)
  • Elías CUETO (University of Zaragoza)
  • Francisco David DENIA GUZMAN (UPV)
  • Pedro DÍEZ (UPC)
  • Rosa DONAT (University of Valencia)
  • Antonio FALCÓ (CEU)
  • José Ramón FERNÁNDEZ (University of Vigo)
  • Francisco Javier FUENMAYOR FERNÁNDEZ (UPV)
  • Francisco José GASPAR LORENZ (University of Zaragoza)
  • Matteo GIACOMINI (UPC)
  • Eugenio GINER MARAVILLA (UPV)
  • Luca GIOVANNELLI (CIBER-BBN)
  • David GONZÁLEZ (University of Zaragoza)
  • Lucía HILARIO (CEU)
  • Ángel LEÓN COLLADO (IMDEA)
  • Cristina MONTALVO (UPM)
  • Francisco MONTANS (UPM)
  • Rafael MONTENEGRO (University of Las Palmas de Gran Canaria)
  • Nicolás MONTES (CEU)
  • Marta Covadonga MORA AGUILAR (UJI)
  • Eugenio OÑATE (UPC-CIMNE)
  • Carlos PARÉS (University of Málaga)
  • Núria PARÉS (UPC)
  • Antonio PÉREZ (UJI)
  • María Ángeles PÉREZ (University of Zaragoza)
  • Peregrina QUINTELA ESTÉVEZ (University of Santiago de Compostela)
  • Luis RÁNDEZ GARCÍA (University of Zaragoza)
  • Juan José RÓDENAS GARCÍA (UPV)
  • Riccardo ROSSI (CIMNE)
  • María José RUPÉREZ MORENO (UPV)
  • Eva María SÁNCHEZ ORGAZ (UPV)
  • Javier SEGURADO (IMDEA)
  • Manuel TUR VALIENTE (UPV)
  • Emilio VELASCO (Miguel Hernández University)
  • Francesc VERDUGO (CIMNE)

International Scientific Committee

  • José Vicente AGUADO (ECN)
  • Olivier ALLIX (LMT-CACHAN)
  • Cosmin ANITESCU (WEIMAR)
  • Leevi ANNALA (University of Jyväskylä)
  • Albertino ARTEIRO (Porto University)
  • Stéphane P.A. BORDAS (University of Luxembourg)
  • Domenico BORZACCHIELLO (ECN)
  • Víctor CALO (Curtin University)
  • Ludovic CHAMOIN (LMT-CACHAN)
  • Francisco CHINESTA (ENSAM)
  • Susanne CLAUS (ONERA)
  • William M. COOMBS (Durham University)
  • Alexey DUBEN (Keldysh Institute of Applied Mathematics of
    RAS)
  • Stefanie ELGETI (Vienna University of Technology)
  • António GIL ANDRADE-CAMPOS (Aveiro University)
  • Héctor GÓMEZ (Purdue University)
  • Xiaozhe HU (TUFTS University)
  • Barry KOREN (Eindhoven University of Technology)
  • Kundan KUMAR (Karlstad University)
  • Pierre LADEVÈZE (LMT-CACHAN)
  • Antonia LARESE (Universita’ degli Studi de Padova)
  • Leonardo LEONETTI (Universita’ della Calabria)
  • Carina NISTERS (Duisburg-Essen University)
  • Jan Martin NORDBOTTEN (University of Bergen)
  • Nicolas MOËS (ECN)
  • Jose Paulo MOITIHNO DE ALMEIDA (Instituto Superior Técnico – Lisbon)
  • Simone MORGANTI (University of Pavia)
  • Jose Manuel NAVARRO (ECN)
  • David NÉRON (LMT-CACHAN)
  • Bastian OESTERLE (Stuttgart University)
  • Simona PEROTTO (Politecnico of Milano)
  • Konrad PERZYNSKI (AGH)
  • Alexander POPP (UniBw Munich)
  • Serge PRUDHOMME (Polytechnique Montréal)
  • Timon RABCZUK (WEIMAR)
  • Ernst RANK (Technical University of Munich)
  • Alessandro REALI (University of Pavia)
  • Gianluigi ROZZA (SISSA)
  • Ulrich RÜDE (Friedrich-Alexander-University of Erlangen-Nürnberg)
  • Marcus RÜTER (UCLA)
  • Rubén SEVILLA (Swansea)
  • Ole SIGMUND (Technical University of Denmark)
  • Lorenzo TAMELLINI (CNR-IMATI Pavia)
  • Deepesh TOSHNIWAL (TU Delft)
  • Karen VEROY-GREPL (Aachen University)